Sayfanın Konuları: KYK, KYK Burs Sonuçları, KYK Borç Sorgulama, Yurtkur, KYK, kyk, Yurtkur Katkı Kredisi, Yurtkur Burs Sonuçları, Yurtkur Borç sorgulama, Yurtkur Yurtları, Yurtkur Adres ve Telefonları, Yurtkur Sonuç Sorgulama, Kredi ve Yurtlar Kurumu, KYK, Yurtkur Sonuçları, Yurtkur Kredisi, www.kyk.gov.tr. Hatalı aramalar: kyk.com, kyk.gov.tr, yurtkur com, yurtkur gov tr, kyk tr

KYK - Kredi ve Yurtlar Kurumu

 • KYK (YURTKUR) RESMİ SİTESİ - kyk.gov.tr

  Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK / Yurtkur) www.kyk.gov.tr adresli internet sitesinde, KYK'nın üniversite öğrencilerine verdiği yurt ve burs-kredi hizmetleri konusundaki tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.  Sitede "Yurt Hizmetleri" ana başlığı altında, bölge ve yurtların adres ve telefonları, barınma, beslenme ve sağlık hizmetleri konusunda bilgiler bulunuyor.

  "Kredi-Burs Hizmetleri" ana başlığı altında ise, katkı kredisi ve burs no sorgulama, katkı kredisi ve burs ödeme bilgileri, katkı kredisi geri ödeme bilgileri yer alıyor.

  KYK'nın resmi sitesinde burs sonuçları, borç sorgulama gibi online hizmetler de veriliyor.


 • KYK Yurt Başvuru Sonuçları

  2012-2013 öğretim yılında Yurtkur yurtlarında barınmak üzere müracaat edenlerin başvuru sonuçları açıklandı. Yeni eğitim-öğretim yılında yurtlarda barınmak üzere başvuruda bulunanlar sonuçlarını yukarıdaki bağlantı yoluyla öğrenebilecek. Yurtkur yurt başvuru sonuçları için TC Kimlik No girilmesi yeterli olacak. Yurtlarda asil listeden barınmaya hak kazanan öğrencilerin kayıtları 3-14 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Yurtlar 10 Eylül'de hizmete açılacak.


 • KYK Burs/Kredi Sorgulama

  KYK burs ve kredi sorgulaması için yukarıdaki sayfaya gidip Kredi Numaranızı ya da TC Kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Kredi Numaranız veya T.C Kimlik numaranız ile giremiyorsanız (0312) 363 87 70 numaralı telefonu arayabilirsiniz.


 • KYK Katkı Kredisi Sorgulama

  KYK katkı kredisi sorgulaması için yukarıdaki sayfaya gidip Kredi Numaranızı ya da TC Kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Kredi Numaranız veya T.C Kimlik numaranız ile giremiyorsanız (0312) 363 87 70 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
 • KYK BURS VE KATKI KREDİSİ KONUSUNDA GENEL BİLGİLER

  ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORÇLARI NASIL HESAPLANIR?

  Kurumdan öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar; öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki (TEFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

  Kurumdan katkı kredisi alan öğrencilerin borcu ise, katkı kredilerinin verildiği tarihten itibaren öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar; Kurumca öğrenci adına üniversitesi hesaplarına ödenen miktarlara, katkı kredisi verilen öğretim yılının ocak ayından başlamak üzere en son kredi aldığı yılın aralık ayındaki, Türkiye İstatistik Kurumunun Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki (TEFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.

  KREDİ BORCUM TESPİT EDİLDİKTEN SONRA BANA TEBLİGAT YAPILACAK MI?

  Öğrenim ve/veya katkı kredisi alan öğrenciler, kredi alma aşamasında noterde tanzim ve tasdik ettirerek Kuruma verdikleri “Burs/Kredi Taahhüt Senetleri”nde borçlarını tebligat beklemeksizin, normal öğrenim sürelerinin bitiminden itibaren iki yıl sonraki aydan başlayarak, kredi aldıkları süre kadar zamanda aylık taksitler halinde ödeyeceklerini taahhüt etmektedirler. Bu sebeple KYK'nın tebligat yükümlülüğü yoktur.

  Ancak, borcu tespit edilen tüm öğrencilerin borçları ve ödeme planları KYK'da bulunan adreslerine normal posta yoluyla gönderilmektedir. Gönderilen ödeme planlarının ellerine geçmemesi KYK'ya hukuki olarak bir sorumluluk getirmemektedir.

  GÖNDERMİŞ OLDUĞUNUZ ÖDEME PLANI ELİME GEÇMEDİ BORÇ VE TAKSİTLERİMİ NEREDEN ÖĞRENECEĞİM?

  Borç ve taksitlerinizi KYK'nın www.kyk.gov.tr internet adresindeki “Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Borç Sorgulama ”nden sorgulamak veya 444 1961 nolu çağrı merkezinden Kredi Dairesi Başkanlığı Bilgilendirme Servisini aramak suretiyle öğrenebilirsiniz.

  ÖĞRENİM VE/VEYA KATKI KREDİSİ BORCUMU NE ZAMAN, NASIL VE NEREYE ÖDEYECEĞİM?

  a) Normal öğrenim süresini tamamlayan veya kredi almaktan vazgeçen öğrenciler, borçlarını, normal öğrenim sürelerinin bitim tarihinden iki yıl sonraki aydan başlamak üzere,

  b) Herhangi bir sebeple, kredisi kesilen veya öğrenim kurumundan atılan okullarını terk eden öğrenciler borçlarını, kredilerinin kesildiği tarihten iki yıl sonraki aydan başlamak üzere, kredi aldıkları sürede aylık taksitler halinde(2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık ) her dönemin son ayının en geç sonuncu iş günü mesai saati bitimine kadar, T.C. Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinden adını, soyadını, ve T.C.Kimlik Numaranızı belirtmek suretiyle, tebligat beklemeksizin ödemekle yükümlüdürler. Taksitlerini daha sonraki bir tarihte ödeyenler, zamanında ödememiş sayılırlar.

  ERKEN ÖDEME İNDİRİMİ NEDİR? BU İNDİRİMDEN NASIL YARARLANABİLİRİM?

  Kredi borçlarının, ödeme başlangıç tarihinden önce ödenmesi halinde yapılan indirimlere erken ödeme indirimi denir.

  KYK'dan, normal öğrenim sürenizce almış olduğunuz öğrenim ve/veya katkı kredisinden doğan borçlarınızın tamamını, normal öğrenim sürelerinin bitim tarihinden itibaren birinci yıl içinde öderseniz, Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyatları Endeksindeki (TEFE) artışlardan doğan borçlarınızdan % 30; ikinci yıl içinde öderseniz % 20 erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz.

  Erken ödeme indiriminden yararlanmak isteyen borçlular, ödeme yapmadan önce, KYK'nın www.kyk.gov.tr internet adresindeki “Öğrenim / Katkı Kredisi Borç Sorgulama” sayfasından sorgulayarak veya 363 87 70 nolu telefondan Kredi Dairesi Başkanlığı Bilgilendirme Servisini aramak suretiyle indirimli borç miktarını öğrenerek, T.C. Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinde adını, soyadını, ve T.C.Kimlik Numaranızı belirtmek suretiyle ödemelerini yapabilirler.

  BORÇ TAKSİTLERİM BAŞLADIKTAN SONRA KALAN BORCUMUN TAMAMINI ÖDESEM HERHANGİ BİR İNDİRİM YAPILIR MI?

  Borç taksitleri başladıktan sonra, borcunuzun tamamını ödeseniz dahi herhangi bir indirim yapılması mümkün değildir.

  BORÇ TAKSİTLERİMİ ZAMANINDA YATIRMADIĞIMDA NASIL BİR İŞLEM UYGULANMAKTADIR?

  Öğrenim ve katkı kredisi borçlusu olup, borç taksitlerini zamanında ödemeyenlerin birinci defada borçlarının bir yıllığı, tekrarında ise tamamı ivedilik kazanır ve bu tarihten başlayarak 6183 sayılı “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’’ kapsamına girer ve bu kanun hükümlerine göre Vergi Dairesi Müdürlüklerince, borçlulardan tahsil edilerek Kuruma ödenir.

  Ayrıca; süresi içinde ödenmeyen borçlarınıza, her yıl Bakanlar Kurulunca tespit edilen oranlarda günlük gecikme zammı uygulanmaktadır. 19 Ekim 2010 gününden itibaren uygulanan gecikme zammı oranı aylık % 1.40 olup, günlük uygulanmaktadır.

  BORCUMU ÖDEDİĞİM HALDE, KURUMUNUZ İNTERNET SAYFASINDAKİ SORGU EKRANINDA HALEN NEDEN BORÇLU OLARAK GÖRÜNÜYORUM?

  Öğrenim ve/veya katkı kredisi borcuna mahsuben yapılan ödemeler, ödemenin yapıldığı ayı takip eden ayın 15’inden sonra ödemenin yapıldığı tarih itibariyle borçluların şahsi hesaplarına işletilmektedir.

  Bu nedenle, yapmış olduğunuz ödemeleri, ödemeyi yaptığınız ayı takip eden ayın 15’inden sonra ödediğiniz tarih itibariyle hesabınızda görebilirsiniz.

  KURUMUNUZ İNTERNET SİTESİNDE “ÖĞRENCİLERİN ÖDEYECEKLERİ BAKİYE BORCU EĞİTİMİ SÜRESİNDE ALDIĞI KREDİ MİKTARININ ÜÇ KATINI GEÇEMEZ” DİYOR. BENİM BORCUM NEDEN ALDIĞIM KREDİNİN ÜÇ KATINDAN FAZLA?

  KYK internet sitesinde bahsedilen konu, KYK'dan kredi alan öğrencilerin borcu hesaplanırken, almış oldukları kredilere ilave edilen Toptan Eşya Fiyat Endeksi (TEFE) miktarının, Kurumca ödenen kredi miktarının 3 katını geçemeyeceğini ifade etmektedir.

  Ancak, süresi içinde ödenmeyen borçlara her yıl Bakanlar Kurulunca tespit edilen oranlarda gecikme zammı ilave edilmektedir. Bu durumda olan borçluların borcunun, almış oldukları kredi miktarının 3 katını geçmesi mümkündür.

  AYNI SÜRE KREDİ ALDIĞIMIZ ARKADAŞLARIM BENDEN DAHA AZ BORÇ ÖDÜYOR. NEDEN?

  KYK'dan aynı sürelerde kredi alan öğrencilerin borçları iki sebepten dolayı farklı olmaktadır.

  1-KYK Yönetim Kurulu kararı gereği; "ÖNCELİKLİ" olarak kredi alan öğrencilerin; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından tespit edilen Toptan Eşya Fiyatları Endeksinden (TEFE) doğan borçlarından % 50 indirim yapıldığından, bu öğrencilerin borç ve taksit miktarları, aynı sürelerde kredi alan ve önceliği bulunmayan öğrencilerden farklı olmaktadır.

  2-Öncelikli öğrenciler grubuna girmediği halde, farklı tahsis dönemlerinde (1. tahsis, 2. tahsis v.b.) kredi alan öğrencilerin almış oldukları kredilere uygulanan Toptan Eşya Fiyatları Endeksi (TEFE) öğrencilerin krediyi almaya başladığı tarihten itibaren uygulanmaya başladığı için, daha sonraki tahsis dönemlerinde kredi alan öğrencilerin borçlarında azda olsa farklılık bulunmaktadır.

  "ÖNCELİKLİ" OLARAK BURS-KREDİ ALAN ÖĞRENCİLER KİMLERDİR?

  KYK'dan;

  Şehit çocukları,
  Gazi çocukları,
  5510 sayılı Kanun hükümleri gereğince; malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların kendileri veya çocukları ile vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları,
  Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40 ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler,
  Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
  Lise ve dengi öğrenimlerini Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
  Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesi'nde tamamlayanlar,
  Personel çocukları, (Burs hariç)
  Terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar,
  Anne ve babası boşanmış olanlar (Burs hariç)
  “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular,
  İlk yüze giren öğrenciler (Yurt hariç)

  öncelikli olarak burs kredi almaktadırlar.

  KREDİ BORÇLARIMA MAHSUBEN SEHVEN FAZLA ÖDEME YAPTIM. NASIL GERİ ALABİLİRİM?

  Kredi borçlarınıza mahsuben yapmış olduğunuz fazla ödemenin tarafınıza iade edilebilmesi için, KYK'nın www.kyk.gov.tr internet adresindeki "Dilekçeler ve Formlar’’ sayfasında örneği bulunan “FAZLA ÖDEME İADESİ TALEP DİLEKÇESİ”ni (Dilekçe No 1) eksiksiz olarak doldurup,kesinlikle banka hesap numaranızı da belirterek “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı Cemal Gürsel Cad. No: 61 Cebeci – ANKARA” adresine göndermeniz gerekmektedir.

  ŞU AN İŞSİZİM / ÖĞRENCİYİM / ASKERİM... ÖĞRENİM VE/VEYA KATKI KREDİSİ BORCUM ERTELENEMEZ Mİ?

  Öğrenci (borçlu) öğrenim ve katkı kredisi borcunu, devam ettiği öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere bu krediyi aldığı süre kadar zamanda ve aylık taksitler ( 2006 – 2007 öğretim yılından önce üçer aylık taksitler ) halinde, her dönemin son ayının veya aylık vadenin en geç son iş günü mesai bitimine kadar ödemek zorundadır.

  Borç ödeme vadesi henüz başlamayanların,
  Borç taksitlerini aksatmadan ödeyenlerin,
  Borçlunun, Kuruma müracaatı esnasında; Emekli Sandığı, SSK, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin yazılı talebi ile borç ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılmaktadır. “Katkı kredisi ödemelerinde de aynı esaslar uygulanmaktadır.”

  Bunun dışında, herhangi bir sebeple (öğrenci olmak, askere gitmek, işsizlik vb.) borcun ertelenmesi, silinmesi veya yeniden taksitlendirilmesi mümkün değildir.

  Durumu yukarıdaki şartlara uyan borçluların, borçlarını erteletebilmeleri için, borç başlangıç tarihinden bir ay önce KYK'nın www.kyk.gov.tr internet adresindeki "Dilekçeler ve Formlar" sayfasında örneği bulunan "BORÇ ERTELEME DİLEKÇESİ"ni (Dilekçe No 2) eksiksiz doldurarak sosyal güvenlik kurumundan alacakları kayıtlarının olmadığına dair belgeyi eklemek suretiyle “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı Cemal Gürsel Cad. No: 61 Cebeci – ANKARA” adresine göndermeleri gerekmektedir.

  LİSANSÜSTÜ EĞİTİM YAPIYORUM. LİSANS DÖNEMİNDE ALDIĞIM ÖĞRENİM VE/VEYA KATKI KREDİSİ BORCUM ERTELENEBİLİR Mİ?

  “Lisans öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden yüksek lisans (master) öğrenimine devam eden öğrenciler öğrenim kredisi borçlarını, lisans öğreniminin bitiminden itibaren dört yıl sonraki aydan başlamak üzere;
  Lisans ve/veya yüksek lisans öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler öğrenim kredisi borçlarını, doktora öğrenimlerinin normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonraki aydan başlamak üzere,
  kredi aldıkları süre kadar zamanda ve aylık dönemler halinde ödemek zorundadır” hükmünü içermektedir.

  Buna göre; lisansüstü eğitim yapan öğrencilerin, lisans öğrenimi döneminde aldıkları kredilerden doğan borçları yukarıdaki yönetmelik ve kanun hükümlerine göre borçlarına endeks uygulanmak suretiyle ertelenebilmekte, katkı kredisinden doğan borçları ise ertelenememektedir.

  Lisansüstü eğitim yapan öğrencilerin, lisans öğrenimi döneminde aldıkları kredilerden doğan borçlarının ertelenebilmesi için;
  Lisans öğreniminden sonra ara vermeden yüksek lisans (master) veya doktora öğrenimine, yada yüksek lisans (master) öğreniminden sonra ara vermeden doktora öğrenimine başlamış olmaları, Lisansüstü öğrenimine kayıt yaptırdığı tarihten itibaren 30 gün içinde, KYK'nın www.kyk.gov.tr internet adresindeki “Dilekçeler ve Formlar” sayfasında örneği bulunan “BORÇ ERTELEME DİLEKÇESİ” (Dilekçe No 3) ile “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı Cemal Gürsel Cad. No: 61 Cebeci – ANKARA” adresine müracaat etmeleri gerekmektedir.

  ÖĞRENİM VE/VEYA KATKI KREDİSİ BORÇLARI HANGİ DURUMLARDA SİLİNİR?

  KYK'ya öğrenim ve/veya katkı kredisinden borcu bulunanlardan;
  Tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların,
  Kredi alırken veya aldıktan sonra vefat edenlerin,
  borçları silinir.

  Kaynak: kyk.gov.tr