Sayfanın Konuları: Motorlu Taşıtlar Vergisi, Taşıt Vergisi, MTV, Araç Vergisi, Araba Vergisi, 2012'de ne kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyeceğim

Motorlu Taşıtlar Vergisi

 • MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ SORGULAMA

  2012 yılında aracınız için ne kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyeceğinizi öğrenmek için Gelirlerler İdaresi Başkanlığı'nın sitesinde online olarak sorgulama yapabilirsiniz. 2012 Motorlu Taşıtlar Vergisi'sini sorgulamak için, ilgili kutucuklardan araç tipini seçmeniz, aracın yaşını belirlemeniz ve motor silindir hacmini belirtmeniz gerekiyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi - Ayrıntılar

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne dahil Araç Tipi kategorileri:

  1- Otomobil, Kaptıkaçtı, Arazi Taşıtı ve Benzerleri. 2- Motosikletler. 3- Minibüsler. 4- Panel Van ve Motorlu Karavanlar. 5- Otobüs ve Benzerleri. 6- Kamyon, Kamyonet, Çekici ve Benzerleri.


 • Motorlu Taşıtlar Vergisi Araç Yaşı kategorileri:

  1-3 yaş - 4-6 yaş, 7-11 yaş, 12-15 yaş, 16 ve yukarı yaş.

 • Motorlu Taşıtlar Vergisi Motor Silindir Hacmi Kategorileri:

  1- 1300 cm3 ve aşağısı. 2- 1301-1600 cm3'e kadar. 3- 1601-1800 cm3'e kadar. 4- 1801-2000 cm3'e kadar. 5- 2001-2500 cm3'e kadar. 6- 2501-3000 cm3'e kadar. 7- 3001-3500 cm3'e kadar. 8- 3501-4000 cm3'e kadar. 8- 4001 cm3 ve yukarısı.


 • Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni ödeyebileceğiniz bankalar:

  Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Finansbank, Fortisbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Oyakbank (ING Bank), HSBC Bank, Şekerbank, Anadolubank, Tekfenbank, Tekstilbank, Asya Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası.

  Not: İçinde bulunulan yıla ait Motorlu Taşıtlar Vergisi taksitlerinden vadesi geçenler bankalardan ödenebilmektedir.

 • Otomobillerin Taşıt Alım Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulamasına esas olan ağırlıkları:

  2000 model otomobillerin Taşıt Alım Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulamasına esas olan net ağırlık tabloları için gidiniz

  2001 model otomobillerin Taşıt Alım Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulamasına esas olan net ağırlık tabloları için gidiniz

  2002 model otomobillerin Taşıt Alım Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulamasına esas olan net ağırlık tabloları için gidiniz

Motorlu Taşıtlar Vergisi - Mevzuat

 • MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ KANUNU

  Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "Mevzuat" portalına giderek, Motorlu Taşıt Vergisi Kanunu seçebilir ve MTV Kanunu madde madde inceleyebilirsiniz. Başlıklar: Verginin Mevzuu, Tanımlar, Mükellef, İstisnalar, Vergileme Ölçü ve Hadleri, Mükellefiyetin Başlaması, Mükellefiyetin Sona Ermesi, Verginin Tarh-Tebliğ ve Ödenmesi, Yetki, Vergiye Etki Eden Değişiklikler, Bildirme ve Sorumluluk, Gider Kaydedilmeme Hali, Paylar, Kaldırılan hükümler, Geçmil Yıllara Ait Vergi ve Resimler, Yürürlülük Tarihi, Yürütme Yetkisi.

  Motorlu Taşıtlar Vergisi için ayrıca bakınız:

 • MOTORLU TAŞIT SORGULAMA

  Aracınızın ya da alacağınız motorlu taşıtın bilgilerini ve vergi borcu olup olmadığını online olarak sorgulayabilirsiniz.


 • MOTORLU TAŞITLAR KASKO DEĞER LİSTESİ

  Marka ve modelini seçerek motorlu taşıtınızın kasko değerini öğrenebilirsiniz.


 • GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

  Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin yanı sıra, diğer tüm konulardaki vergileriniz konusunda bilgi alabilir, vergi mevzuatı konusunda bilgilenebilir, vergilerinizi online olarak hesaplayabilirsiniz.