İsmet İnönü'ye Milli Piyango'dan büyük ikramiye çıktı

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki en önemli isimlerinden, unutulmaz komutan ve devlet adamı, ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'nün yaşamındaki en ilginç olaylardan biri, Milli Piyango'da yüklü bir ikramiye çıkmasıdır.

  İsmet Paşa da her vatandaş gibi zaman zaman Milli Piyango alır ve şansını denerdi. Paşa, Talih Kuşu'nun 24 Ocak 1968 tarihli çekiliş sonuçlarını görünce çok şaşırır. Biletine tam olarak 50 bin lira isabet etmiştir. Bu rakam -bazı kaynaklarda yanlış yazıldığı üzere- en büyük ikramiye değildir. Çekilişteki büyük ikramiyeler sırasıyla 500 bin lira, 200 bin lira, 100 bin lira ve 50 bin lira olarak sıralanmaktadır.

  Ancak 50 bin lira fena para da değildir. İsmet Paşa bu olayı 27 Ocak 1968'de not defterine "Piyangoda 50 bini hanımla bu gece gördük" şeklinde yazmıştır.

  Parayı İsmet Paşa'nın alması doğru olmayacağından, bu görevi kızı Özden Toker üstlenir. Özden Hanım, Milli Piyango İdaresi'nden parayı tahsil eder ve babasının hesabına yatırır.


  İsmet İnönü
  Özden Toker'in gazeteci eşi Metin Toker, "İsmet Paşa'nın Son Yılları" adlı kitabında bu olayı şöyle anlatır:

  "Bu sırada İsmet Paşa'nın başına hiç beklenilmeyen bir şey geldi: Milli Piyango'dan 50 bin lira kazandı. 1968'de 50 bin lira! Bu, müthiş bir rakamdı. İnönü’nün Milli Piyango oynaması onun 'masum düşkünlükleri'nden biriydi. Fakat, hiç büyük bir ikramiye ona çarpmamıştı. Şimdi ise, 1968 parasıyla 50 bin lira! Duyulsa, herkes başına üşüşecekti. Bilir misiniz ki, İsmet Paşa, hep 'para sıkıntısı' çekmiştir. Sağlığında hep, Atatürk ona yardım etmiştir. Bundan dolayı o 50 bin lira bazı ihtiyaçların karşılanması için gökten inmiş nimetti. Ama onu İsmet Paşa gidip alamazdı ki... Ne yapılsın? Nihayet bizim Özden bulundu. Soyadı da 'İnönü" değildi. İkramiyeyi gidip o tahsil etti, babasının banka hesabına yatırdı."

  Bu arada bazı yanlış anlamaların önüne geçmek için belirtelim; o tarihte Süleyman Demirel iktidarda, İsmet İnönü ise CHP Genel Başkanı olarak muhalefetteydi.

  1968'de asgari ücret 240 lira, bir adet ekmek 1,15 lira, 1 kilo sığır eti 12,70 lira, bir adet ayaklı dikiş makinesi 1.100 lira, bir adet Massey Fergusan traktör 47.500 liraydı.