Sayfanın Konuları: Ankara Doğalgaz Fatura ve Borç Sorgulama, Başkentgaz, Ankara Doğalgaz Fiyatları, Doğalgaz Aboneliği, www.baskentdogalgaz.com.tr. Hatalı aramalar: baskentgaz.com, baskentgaz.gov.tr, başkentgaz com.

Başkentgaz


Sık Sorulan Sorular

 • Sokağımıza doğalgaz ne zaman gelecek?
  İmarlı olup yol kotları belli olan binaların doğalgaz şebekeleri program dahilinde yapılmaktadır.
 • Bu yıl içinde doğalgazı kullanabilecek miyiz?
  Doğalgaz şebekesi yapılmış ve servis hattı bağlanmış olan binalar, ana kolon tesisatlarının montajını, projesini testini yaptırmış iseler gazı kullanmaları mümkündür.
 • Doğalgaz tehlikeli midir, doğalgazı emniyetli kullanmanın şartları nelerdir?
  Doğalgaz bilinçli kullanılması halinde tehlikesi en az olan yakıttır. Doğalgaz tesisatı yapılırken BAŞKENTGAZ denetiminde yapılmalı ve sızdırmazlık testinden geçirilmeli, bacalı cihazların montajı yapılmadan BAŞKENTGAZ'dan baca raporu alınmalıdır. Merkezi sistemle ısınan binalar ateşçilerini BAŞKENTGAZ'ca verilen Doğalgaz Ateşçilik kursundan geçirmeleri gerekmektedir. Gaz kokusu hissettiğinizde BAŞKENTGAZ'a bildiriniz.
 • Binamda (Evimde) gaz kaçağı var ne yapayım?
  Evinizde gaz kaçağı hissettiğinizde hemen 187 Doğalgaz Acil Servisini arayınız. En kısa sürede size ulaşacaktır. Ancak koku anında ortamı havalandırın, elektrik düğmeleri ile oynamayın, sigara içmeyin, cihazları kapatın görevlilerin gelmesini bekleyin.
 • Konutuma cihaz taktıracağım, nelere dikkat etmeliyim?
  Konutunuza cihaz taktırırken dikkat edeceğiniz husus ; İlk önce bacanızı test ettirin, baca durumunuza göre bacalı yada hermetik cihaz alımına karar verin. Montajı yapacak olan firmanın BAŞKENTGAZ'dan yetkili olmasına dikkat ediniz, yetkili olmayan firmalara iş yaptırmayınız.
 • Banka kredi kartıyla gaz satışı yapılıyor mu? Gaz satış noktaları nerelerde var?
  Banka kredi kartı ile OYAK Bank tarafından kurulan ATM'lerde gaz satışı yapılmaktadır. Satışlar nakit olarak yapılmaktadır. Gaz satışı; BAŞKENTGAZ A.Ş. Genel Müdürlüğü'nde, BAŞKENTGAZ A.Ş.'nin Batıkent 5 No'lu çarsıdaki biriminde, Metro'nun Kızılay, Beşevler, Dikimevi istasyonlarındaki satış noktalarında ve bankalarda yapılmaktadır.
 • Başkentgaz'ın doğalgaz ile ilgili kursları var mı?
  Doğalgazın verimli ve güvenli kullanımı için; BAŞKENTGAZ ile Ostim Çıraklık Eğitim Merkezi ortaklaşa Doğalgaz Tesisatçılık Kursu ve Doğalgaz Ateşçilik Kursu düzenlemektedirler. Çok sayıda kişi bu kursları bitirmiştir.
 • Doğalgaza geçerken ferdi sistemi mi, merkezi sistemi mi tercih edelim?
  Isınma şeklinin seçimi binada oturan kat maliklerinin kararı ve kat mülkiyeti yasasına göre yapılır. Genel olarak Ankara'da kombi sistemi tercih edilmesine rağmen dönüşümün ekonomik olması ve binanın tamamının iyi ısınması bakımından daire sayısı çok olan binalarda merkezi sistemin tercih edilmesi önerilir.
 • Başkentgaz yetkili firmaları projesiz ve Başkentgaz kontrolü olmadan cihazlarımızı çalıştırabilir mi?
  Firmalar, projesi ve doğalgaz tesisatı BAŞKENTGAZ tarafından onaylanmamış olan cihazları işletmeye alamazlar. Projesi ve tesisatı onaylanmış cihazları yetkili servisleri işletmeye alabilir.
 • Doğalgaz kaç liradır, diğer yakıtlara göre ucuz mudur?
  Doğalgazın fiyatı her ayın 1'inde dolar artışına paralel olarak tespit edilir ve fiyat 1 ay için geçerli olur.
 • Baca temizliğini nereye yaptırabilirim?
  Abonelerin Başkentgaz'a başvurmaları halinde binaya gidilip baca etüdü yapılır. Baca temizliği ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtfaiye Müdürlüğü'nce yapılır.
 • Sayacım arızalı ne yapabilirim?
  Elektronik kartlı sayaçlarda arıza durumunda sayaçların servis hizmetini yürüten ELETROMED firmasının 444 25 32 nolu telefonlarına sayaç kartı numaraları bildirilerek ücretsiz servis hizmetinden yararlanılabilir.
 • Başkentgaz doğalgaz tesisatı yapıyor mu, nasıl yaptırabilirim?
  Başkentgaz doğalgaz iç tesisatı yapmıyor. İç tesisatlar EGO'dan yetkili firmalar tarafından yapılmaktadır. Yetkili firma listesi Başkentgaz'dan temin edilebilir.
 • Brülörüm arızalı, bakımını Başkentgaz mı yapıyor?
  Brülörü arıza yapan aboneler 187 Acil Arıza Servisi'ne bildirebilirler. Yedek parça gerektiren arızalar ise cihazın markasına göre servisine müracaat edilerek, onarımı yaptırılabilir.
 • Kolonumda kaçak vardı, 187 gazımı kesti ne yapmalıyım?
  Doğalgazı kullanmakta iken 187'ye ihbar üzerine kolonunda kaçak tesbit edilen binaların gazı kesilir. BAŞKENTGAZ'dan yetkili olan firmaların listesi bırakılır. Ana kolondaki kaçak giderildikten sonra 187'ye haber verilip sızdırmazlık testi yapılır. Kaçak yoksa binanın gazı açılır.
 • Sabit hizmet ücreti nedir, neye göre alınıyor?
  Doğalgaz tesislerinin bakımı için Botaş tarafından Başkentgaz'a tahakkuk ettirilen ücretin abonelere yansıtılmasıdır.
 • Doğalgaz aboneliğimi iptal edersem, Başkentgaz abonelik ücretini iade ediyor mu?
  Abonelik ücreti iade edilmemekte ancak aboneliğinizi başka bir adresinize naklettirebilir, birine devredebilir ve dondurabilirsiniz.
 • Kiracılar abone olabiliyor mu?
  Ev sahibi veya kiracılar abone olabilir.
 • Sayaç kartımı kaybettim, yenisini alabilir miyim ?
  Başkentgaz'a başvurmanız halinde yenisini çıkarmanız mümkündür.


 • (Kaynak: www.baskentdogalgaz.com.tr)